Yararlı Linkler

TV Kanalı

SAT-7 TÜRK, yayın yaptığı bölgelerde yaşayan Hristiyan nüfusun inançları hakkında bilgilendirilmesi, ortak bir dil ve anlayışla kendilerini ifade edebilmesi hedefiyle faaliyet yürütür.

Kutsal Kitap ve Hristiyanlık ile ilgili basılı tüm yayınları Kitab-ı Mukaddes Şirketi’nden temin edebilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük Hristiyanlık bilgi platformu. Hristiyanlık hakkında sorularınız varsa veya ücretsiz İncil isterseniz bu web siteyi inceleyebilirsiniz.

 

Shema Media Group ve Kanal Hayat ortaklığında yürütülen Hristiyan gençlik Youtube kanalıdır.

 

Radio Shema’nın diğer bir misyonu ise renkliliğin, çok sesliliğin, farklı inanç ve düşüncelerin savunucusu olmaktır. Her yaş gurubundan, her kesimden insanın dinlemekten zevk aldığı Radio Shema, sizin yaşamınızda da bir fark yaratacaktır.

 

Ücretsiz Sesli Kitapların ve Podcastlerin yer aldığı harika bir telefon uygulaması. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı hemen indirip sesli kitapları dinlemeye başlayabilirsiniz.

 

RadyoMaranata.com bir internet radyosudur. Hristiyan inancına mensup dinleyicilerin yanı sıra Hristiyan inancını merak edenlerin de zevkle takip edeceği zengin bir dinleyici kitlesine hitap eder.

 

Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil) bölümlerinin tamamını ücretsiz okuyabilirsiniz. Eğer Kutsal Kitap’da belirli bir bölüm veya ayet üzerine çalışma yapıyorsanız okuduğunuz bölümlerin çevirilerini Türkçe, İngilizce, İbranice, Grekçe ve Latince dillerindeki çeviriler ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Kanal Hayat Televizyonu 15 Mart 2007 tarihinde yayın hayatına başlamış olup, dinsel içerikli (Hristiyan) bir kanaldır.

 

Hardal Tanesi Pastör Vahan İSAOĞLU sunumu ile, hikayeler anlatan, şarkılar çalan, biraz felsefe biraz bilim biraz sanat biraz her şey ama aslında Tanrı’dan bahseden bir youtube kanalı!

www.www.uyanisgencligi.com

Anasayfa » Gururlu Eylemlere Karşı Alçakgönüllü İman

Gururlu Eylemlere Karşı Alçakgönüllü İman

147 kez okundu.

“O gün birçokları bana diyecek ki, ‘Ya Rab, ya Rab! Biz senin adınla peygamberlik etmedik mi? Senin adınla cinler kovmadık mı? Senin adınla birçok mucize yapmadık mı?’” (Matta 7:22)

Bir “iman” yüreğiyle bir “eylem” yüreği arasındaki farkı düşünelim.

Eylem yüreği, tatmini kendi gücüyle ego doyurucu başarılar sergileyerek bulur. Böyle bir yürek bir sarp kayalığa tırmanmaya, iş yerinde ekstra sorumluluklar almaya, bir savaş cephesinde yaşamını riske atmaya, bir maraton koşusunda kendisini kıvrandırmaya veya haftalarca dindarlık edip oruç tutmaya kalkışabilir. Bunların tümü, bu yürek için kendi iradesine ve beden gücüne meydan okumak ve zafer kazanıp tatmin duymak amacıyladır.

Eylem odaklı yürek, tam tersi istikamette ilerleyip bağımsızlık, kendi yolunu çizme ve kendi başına başarılar elde etmeye yönelik sevgisini, nezaket, edep ve ahlaka karşı çıkarak da ortaya koyabilir (Galatyalılar 5:19-21). Ancak bunun arkasında yatan şey –ister ahlaksızlık etsin, isterse de ahlaksızlığa karşı savaş açsın– yine aynı kendi kaderini yazmak ve kendini yüceltmek isteyen eylem odağıdır. Buradaki ortak belirleyici unsur kendi yolunu çizme, kendine yetme ve kendini yüceltmedir. Hepsinde, eylem odaklılığın temel tatmin kaynağı atılgan, özerk ve mümkünse de galip bir benliğe sahip olmaktır.

İman yüreğiyse son derece farklıdır. Gözlerini geleceğe çevirirken beslediği arzular daha az yoğun değildir. Ancak arzu ettiği şey, İsa’daki Tanrı’yı tümüyle deneyimleyerek tam bir tatmin bulmaktır.

“Eylem” yüreğinin istediği şey bir engeli kendi başına aştığını hissetmekken, “iman” yüreği Tanrı’nın bir engeli aştığını hissedip tatmin bulur. Eylem kabiliyetli, güçlü ve akıllı olarak yüceltilip bu şekilde sevinç bulmayı arzular. İmansa Tanrı’nın kabiliyeti, gücü, bilgeliği ve lütfu için yüceltilmesiyle duyulan sevinci arzular.

Dini anlamda, eylem ahlak mücadelesini kabul eder, büyük bir çabayla bu yolda engelleri aşar ve kazandığı zaferi bir onay ve mükafat bekleyerek Tanrı’ya sunar. İman da ahlak mücadelesini kabul eder ama bunu Tanrı gücünün bir aracı olabilme yolu olarak görür. Sonrasında zafer kazanıldığındaysa, iman tüm görkemin ve şükranın Tanrı’ya ait olduğundan dolayı sevinç duyar.

Yazar: JOHN PIPER

Bu makaleyi sesli olarak buradan dinleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın