Yararlı Linkler

TV Kanalı

SAT-7 TÜRK, yayın yaptığı bölgelerde yaşayan Hristiyan nüfusun inançları hakkında bilgilendirilmesi, ortak bir dil ve anlayışla kendilerini ifade edebilmesi hedefiyle faaliyet yürütür.

Kutsal Kitap ve Hristiyanlık ile ilgili basılı tüm yayınları Kitab-ı Mukaddes Şirketi’nden temin edebilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük Hristiyanlık bilgi platformu. Hristiyanlık hakkında sorularınız varsa veya ücretsiz İncil isterseniz bu web siteyi inceleyebilirsiniz.

 

Shema Media Group ve Kanal Hayat ortaklığında yürütülen Hristiyan gençlik Youtube kanalıdır.

 

Radio Shema’nın diğer bir misyonu ise renkliliğin, çok sesliliğin, farklı inanç ve düşüncelerin savunucusu olmaktır. Her yaş gurubundan, her kesimden insanın dinlemekten zevk aldığı Radio Shema, sizin yaşamınızda da bir fark yaratacaktır.

 

Ücretsiz Sesli Kitapların ve Podcastlerin yer aldığı harika bir telefon uygulaması. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı hemen indirip sesli kitapları dinlemeye başlayabilirsiniz.

 

RadyoMaranata.com bir internet radyosudur. Hristiyan inancına mensup dinleyicilerin yanı sıra Hristiyan inancını merak edenlerin de zevkle takip edeceği zengin bir dinleyici kitlesine hitap eder.

 

Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil) bölümlerinin tamamını ücretsiz okuyabilirsiniz. Eğer Kutsal Kitap’da belirli bir bölüm veya ayet üzerine çalışma yapıyorsanız okuduğunuz bölümlerin çevirilerini Türkçe, İngilizce, İbranice, Grekçe ve Latince dillerindeki çeviriler ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Kanal Hayat Televizyonu 15 Mart 2007 tarihinde yayın hayatına başlamış olup, dinsel içerikli (Hristiyan) bir kanaldır.

 

Hardal Tanesi Pastör Vahan İSAOĞLU sunumu ile, hikayeler anlatan, şarkılar çalan, biraz felsefe biraz bilim biraz sanat biraz her şey ama aslında Tanrı’dan bahseden bir youtube kanalı!

www.www.uyanisgencligi.com

Anasayfa » İsa, Tanrı’nın Eveti’dir

İsa, Tanrı’nın Eveti’dir

131 kez okundu.

Tanrı’nın bütün vaatleri Mesih’te “evet”tir. Bu nedenle Tanrı’nın yüceliği için Mesih aracılığıyla Tanrı’ya “Amin” deriz. (2. Korintliler 1:20)

Dua, geçmişin ve geleceğin yaşamlarımızda tekrar tekrar bir araya geldiği yerdir. Bundan burada bahsetmemin sebebi, Pavlus’un bu ayette duayı çarpıcı bir şekilde Tanrı’nın Eveti’yle bağdaştırmasıdır.

2. Korintliler 1:20’de, biraz karışık bir Grekçeyle şöyle demektedir: “Bu nedenledir ki, Tanrı’ya görkemi için Amin diye seslenmemiz O’nun aracılığıyladır.” Bunu biraz açıp basitleştirelim.

Pavlus şunu diyor: “Bu nedenle, Mesih sayesinde, dilediğimiz ve güvenle beklediğimiz gelecek lütfun sonucunda görkemin Tanrı’ya gitmesi için, Tanrı’ya Amin deriz.”

Eğer Hristiyanların niçin duaların sonunda Amin dediklerini ve bu geleneğin nereden geldiğini merak ettiyseniz, cevap burada. Amin kelimesi, İbraniceden Yunancaya hiç çevrilmeden alınmış olan bir kelimedir ve bu İngilizceye ya da diğer dillere aynı şekilde hiç çevrilmeden doğrudan geçmiştir.

İbranicede bu kelime son derece güçlü bir onayı ifade ediyordu (bkz. Çölde Sayım 5:22; Nehemya 5:13; 8:6). Ciddi, törensel, samimi bir şekilde “Katılıyorum”, “Söyleneni onaylıyorum” ya da “Bu doğrudur” demekti. En basit tabirle, “Amin” kelimesi Tanrı’ya hitap etme bağlamında yürekten bir Evet anlamına geliyordu.

Şimdi 2. Korintliler 1:20’nin iki yarısı arasındaki bağlantıya bakın. İlk yarısı şöyle diyor: “Tanrı’nın bütün vaatleri Mesih’te ‘evet’tir.” İkinci yarıysa şöyle diyor: “Bu nedenle Tanrı’nın yüceliği için Mesih aracılığıyla Tanrı’ya ‘Amin’ deriz.”

“Amin” ve “Evet” kelimelerinin aynı anlama geldiğini fark ettiğimizde, ayetin anlamı şu olur: İsa Mesih’te, Tanrı verdiği vaatler aracılığıyla bize “Evet” der ve biz de Mesih’te, ettiğimiz dualar aracılığıyla Tanrı’ya “Evet” deriz.

Yazar: JOHN PIPER

Bu makaleyi sesli olarak buradan dinleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın