Yararlı Linkler

TV Kanalı

SAT-7 TÜRK, yayın yaptığı bölgelerde yaşayan Hristiyan nüfusun inançları hakkında bilgilendirilmesi, ortak bir dil ve anlayışla kendilerini ifade edebilmesi hedefiyle faaliyet yürütür.

Kutsal Kitap ve Hristiyanlık ile ilgili basılı tüm yayınları Kitab-ı Mukaddes Şirketi’nden temin edebilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük Hristiyanlık bilgi platformu. Hristiyanlık hakkında sorularınız varsa veya ücretsiz İncil isterseniz bu web siteyi inceleyebilirsiniz.

 

Shema Media Group ve Kanal Hayat ortaklığında yürütülen Hristiyan gençlik Youtube kanalıdır.

 

Radio Shema’nın diğer bir misyonu ise renkliliğin, çok sesliliğin, farklı inanç ve düşüncelerin savunucusu olmaktır. Her yaş gurubundan, her kesimden insanın dinlemekten zevk aldığı Radio Shema, sizin yaşamınızda da bir fark yaratacaktır.

 

Ücretsiz Sesli Kitapların ve Podcastlerin yer aldığı harika bir telefon uygulaması. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı hemen indirip sesli kitapları dinlemeye başlayabilirsiniz.

 

RadyoMaranata.com bir internet radyosudur. Hristiyan inancına mensup dinleyicilerin yanı sıra Hristiyan inancını merak edenlerin de zevkle takip edeceği zengin bir dinleyici kitlesine hitap eder.

 

Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil) bölümlerinin tamamını ücretsiz okuyabilirsiniz. Eğer Kutsal Kitap’da belirli bir bölüm veya ayet üzerine çalışma yapıyorsanız okuduğunuz bölümlerin çevirilerini Türkçe, İngilizce, İbranice, Grekçe ve Latince dillerindeki çeviriler ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Kanal Hayat Televizyonu 15 Mart 2007 tarihinde yayın hayatına başlamış olup, dinsel içerikli (Hristiyan) bir kanaldır.

 

Hardal Tanesi Pastör Vahan İSAOĞLU sunumu ile, hikayeler anlatan, şarkılar çalan, biraz felsefe biraz bilim biraz sanat biraz her şey ama aslında Tanrı’dan bahseden bir youtube kanalı!

www.www.uyanisgencligi.com

Anasayfa » Nankörlüğün Kökü

Nankörlüğün Kökü

139 kez okundu.

Tanrı’yı bildikleri halde O’nu Tanrı olarak yüceltmediler, O’na şükretmediler. Tersine, düşüncelerinde budalalığa düştüler; anlayışsız yüreklerini karanlık bürüdü. (Romalılar 1:21)

Şükran insan yüreğinde Tanrı’ya karşı doğmaya başladığında, Tanrı bereketimizin zengin kaynağı olarak yüceltilmiş olur. Tanrı bize her şeyi sağlayan ve bize iyilik eden tek kaynak olarak ilan edilmiş ve dolayısıyla da görkemi sergilenmiş olur.

Ancak şükran yüreklerimizde Tanrı’nın bize gösterdiği yüce iyilik karşısında doğmadığında, bu muhtemelen O’na hiçbir iltifatta bulunmak istemediğimiz anlamına gelir. Yani, O’nu bize iyilik eden kişi olarak yüceltmek istemiyoruzdur. 

Ayrıca insanların doğaları gereği Tanrı’yı kendilerine iyilik eden kişi olarak yüceltmek istememelerinin iyi bir sebebi vardır. Bunun sebebi, böyle yapmanın bizi kendi yüceliğimizden uzaklaştırmasıdır ve tüm insanlar doğaları gereği Tanrı’nın yüceliğinden çok kendi yüceliklerini sevmektedirler.

Tüm nankörlüğün kökünde, kişinin kendi büyüklüğünü sevmesi vardır. Sahici şükran, bizim hiç hak etmediğimiz bir vasiyetten faydalanmakta olduğumuzun farkındadır. İsa Mesih’in haç şeklindeki değneklerine dayanmakta olan topallarız. Her dakika Tanrı’nın merhametinin solunum cihazına bağlı olarak yaşayan felçlileriz. Cennetin çocuk arabasında uyumakta olan çocuklarız.

Doğal kişi, Tanrı’nın kurtaran lütfu olmaksızın, kendisini bu şekilde görmekten, yani kendisini haksız varis, topal, felçli ve çocuk olarak görmekten nefret eder. Nitekim bu sıfatlar, bütün yüceliği Tanrı’ya vererek kişiyi kendi yüceliğinden soymaktadır.

Dolayısıyla, bir adam kendi yüceliğini seviyor, kendi kendine yetmesiyle övünüyor ve kendisini günahtan ötürü hasta ve çaresiz olarak görmekten nefret ediyorsa, gerçek Tanrı’ya karşı asla sahici bir şükran duymayacak ve Tanrı’yı asla gerektiği gibi yüceltmeyecek, yalnızca kendini yüceltecektir.

İsa şöyle demiştir: “Sağlamların değil, hastaların hekime ihtiyacı var. Ben doğru kişileri değil, günahkârları çağırmaya geldim” (Markos 2:17).

İsa kendilerinin iyi durumda oldukları konusunda ısrar eden kişilere hizmet etmeye gelmedi. O çok daha büyük bir şey talep etmektedir. Bizim büyük olmadığımız gerçeğini kabul etmemizi talep etmektedir. Bu, kendini beğenmişler için kötü bir haberdir. Ancak kendi kendine yetme taklidinden vazgeçmiş olup Tanrı’yı arayan kişiler için bu sözler, baldan tatlı sözlerdir.

Yazar: JOHN PIPER

Bu makaleyi sesli olarak buradan dinleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın