Yararlı Linkler

TV Kanalı

SAT-7 TÜRK, yayın yaptığı bölgelerde yaşayan Hristiyan nüfusun inançları hakkında bilgilendirilmesi, ortak bir dil ve anlayışla kendilerini ifade edebilmesi hedefiyle faaliyet yürütür.

Kutsal Kitap ve Hristiyanlık ile ilgili basılı tüm yayınları Kitab-ı Mukaddes Şirketi’nden temin edebilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük Hristiyanlık bilgi platformu. Hristiyanlık hakkında sorularınız varsa veya ücretsiz İncil isterseniz bu web siteyi inceleyebilirsiniz.

 

Shema Media Group ve Kanal Hayat ortaklığında yürütülen Hristiyan gençlik Youtube kanalıdır.

 

Radio Shema’nın diğer bir misyonu ise renkliliğin, çok sesliliğin, farklı inanç ve düşüncelerin savunucusu olmaktır. Her yaş gurubundan, her kesimden insanın dinlemekten zevk aldığı Radio Shema, sizin yaşamınızda da bir fark yaratacaktır.

 

Ücretsiz Sesli Kitapların ve Podcastlerin yer aldığı harika bir telefon uygulaması. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı hemen indirip sesli kitapları dinlemeye başlayabilirsiniz.

 

RadyoMaranata.com bir internet radyosudur. Hristiyan inancına mensup dinleyicilerin yanı sıra Hristiyan inancını merak edenlerin de zevkle takip edeceği zengin bir dinleyici kitlesine hitap eder.

 

Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil) bölümlerinin tamamını ücretsiz okuyabilirsiniz. Eğer Kutsal Kitap’da belirli bir bölüm veya ayet üzerine çalışma yapıyorsanız okuduğunuz bölümlerin çevirilerini Türkçe, İngilizce, İbranice, Grekçe ve Latince dillerindeki çeviriler ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Kanal Hayat Televizyonu 15 Mart 2007 tarihinde yayın hayatına başlamış olup, dinsel içerikli (Hristiyan) bir kanaldır.

 

Hardal Tanesi Pastör Vahan İSAOĞLU sunumu ile, hikayeler anlatan, şarkılar çalan, biraz felsefe biraz bilim biraz sanat biraz her şey ama aslında Tanrı’dan bahseden bir youtube kanalı!

www.www.uyanisgencligi.com

Anasayfa » Pes Etmeyin

Pes Etmeyin

112 kez okundu.

“İşte Tanrı’nın buyruklarını ve İsa’ya imanı koruyan kutsal yaşamlıların sabırla davranmaya çağrılışı” (Vahiy 14:12).

Hepimiz yaşam yorgunluğundan rahat bulmayı özlemle bekleriz. Tanrı rahat bulma arzusunu ruhlarımızın içerisine yerleştirmiştir ve bu arzuyu karşılayacağını vaat etmektedir: “Yorgun cana kana kana içirecek, bitkin canı doyuracağım” (Yeremya 32:15).

Huzurumuzun “Gerçekleşen” Ama “Henüz Tamamlanmayan” Yönü

Kelimenin gerçek anlamıyla, İsa “bütün yorgunlar ve yükü ağır olanlara” ve kendisine gelenlere rahat vermektedir (Matta 11:28). Ancak bu çağda, nihai huzuru asla bulamayız.

Bu çağda, İsa bize Müjde’nin rahatlığını bahşederek, bizi kendi kefaretimizi imkânsız bir biçimde kendi başımıza sunma uğraşından özgür kılmaktadır (2. Korintliler 5:21). Ancak Müjde’yi benimsediğimizde, kendimizi aynı zamanda bir savaş alanında buluruz. Bu, bir Müjde’ye inanmaya devam etme ve onu diğerlerine yaymaya devam etme savaşıdır. Bu çağda, gelecek çağın “o [tamamlanmış] huzur diyarına girmeye gayret” etmekteyiz (İbraniler 4:11).

Savaşlar yorucudur – özellikle de uzun olanları. Bu nedenle çoğunlukla yorgun düşersiniz. Savaşın şiddetini yaşayan birçok asker oradan çıkmak ister. Bu nedenle çoğunlukla kaçma ayartısı yaşarsınız. Bu nedenle pes etme ayartısı yaşarsınız.

Pes Etmeyin

Ama pes etmeyin. Hayır, ancak “güçlü olun, cesaretinizi yitirmeyin. Yaptıklarınızın karşılığını alacaksınız” (2. Tarihler 15:7).

Eskiden beri tanıdığınız, bunca yıldır hâlâ kapınızın eşiğinde durmakta olan o günah yine ayartılarla baş gösterdiği zaman, pes etmeyin.

Herkesin karşılaştığı denemelerden başka denemelerle karşılaşmadınız. Tanrı güvenilirdir, gücünüzü aşan biçimde denenmenize izin vermez. Dayanabilmeniz için denemeyle birlikte çıkış yolunu da sağlayacaktır. (1. Korintliler 10:13)

Devam eden zayıflıklara karşı verilen uzun mücadelelerden doğan o derin ruh yorgunluğunu hissettiğinizde, pes etmeyin.

“Lütfum sana yeter. Çünkü gücüm, güçsüzlükte tamamlanır.” İşte, Mesih’in gücü içimde bulunsun diye güçsüzlüklerimle sevinerek daha çok övüneceğim. (2. Korintliler 12:9)

Uzun süredir dilediğiniz, aradığınız ve kapıyı çaldığınız dualar cevap bulmadığında, pes etmeyin.

İsa öğrencilerine, hiç usanmadan, her zaman dua etmeleri gerektiğini belirten [köle kadın benzetmesini] anlattı. (Luka 18:1)

Şeytan’ın ateşli şüphe okları benliğinizi bulduğunda ve sizi sendelettiğinde, pes etmeyin.

Bu nedenle, kötü günde dayanabilmek, gerekli her şeyi yaptıktan sonra yerinizde durabilmek için Tanrı’nın bütün silahlarını kuşanın… Bunların hepsine ek olarak, Şeytan’ın bütün ateşli oklarını söndürebileceğiniz iman kalkanını alın. (Efesliler 6:13, 16)

Dört yandan gelen baskıların parçalayıcı etkileri dur durak bilmediğinde, pes etmeyin.

Tanrı’nın hizmetkârları olarak olağanüstü dayanmada, sıkıntı, güçlük ve elemlerde, dayak, hapis, karışıklık, emek, uykusuzluk ve açlıkta … kendimizi her durumda örnek gösteriyoruz. (2. Korintliler 6:4-5)

Rab’bin size tayin ettiği tarla zorlu olduğunda ve hasadın geleceği de parlak görünmediğinde, pes etmeyin.

İyilik yapmaktan usanmayalım. Gevşemezsek mevsiminde biçeriz. (Galatyalılar 6:9)

Görünür olmayan emekler verdiğinizde ve bunların herhangi bir önem arz edip etmediği konusunda emin olamadığınızda, pes etmeyin.

“Gizlice yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir.” (Matta 6:4)

İsa’ya sadık kalmaya çalışıyorsunuz diye itibarınız zedelendiğinde, pes etmeyin.

“Benim yüzümden insanlar size sövüp zulmettikleri, yalan yere size karşı her türlü kötü sözü söyledikleri zaman ne mutlu size!” (Matta 5:11)

Tanrı’yı beklemenin sonu gelmiyormuş gibi hissettiğinizde, pes etmeyin.

Gençler bile yorulup zayıf düşer, yiğitler tökezleyip düşerler. RAB’be umut bağlayanlarsa taze güce kavuşur, kanat açıp yükselirler kartallar gibi. Koşar ama zayıf düşmez, yürür ama yorulmazlar. (Yeşaya 40:30-31)

Günaha düştüğünüzde, pes etmeyin. Çamurda yuvarlanmayın. Tövbe edin (tekrardan), gözlerinizi kendinizden ayırın (tekrardan) ve gözlerinizi İsa’ya dikin (tekrardan). Kalkın ve savaşa geri dönün.

Günahlarımızı itiraf edersek, güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır (1. Yuhanna 1:9); biz sadık kalmasak da, O sadık kalacak. Çünkü kendi özüne aykırı davranamaz. (2. Timoteos 2:13)

Zorlukta Umut ve Yardım

“Görünmeyen şeylere” dayanarak imanla yaşamak zordur (İbraniler 11:1). İsa bize şunu hatırlatmaktadır: “Yaşama götüren kapı dar, yol da çetindir. Bu yolu bulanlar azdır” (Matta 7:14). Ama bu yol her zaman çetin olmuştur ve bu zorlukta yalnız değilsiniz. Bu yolu sizden önce gitmiş olan büyük bir tanıklar bulutu çevrenizdedir (İbraniler 12:1). Birçokları daha da fazlasını çekti ve sadık kaldı. Onları hatırlayın ve imanlarını örnek alın (İbraniler 13:7).

Hepsinden de öte, İsa Mesih’i hatırlayın (2. Timoteos 2:8). O sizin yaptıklarınızı bilir (Vahiy 2:2) ve savaşınızı anlar (İbraniler 12:3). O’nun lütfu size gereksinim duyduğunuzda verilecek (İbraniler 4:16) ve en kötü zamanlarda dahi, bu lütuf size yetecektir (2. Korintliler 12:9).

Dolayısıyla, İsa’ya bakın (İbraniler 12:2), “iman uğrunda yüce mücadeleyi sürdürün” (1. Timoteos 6:12) ve yarışınızı tamamlayın (2. Timoteos 4:7). Tanrı’nın isteğini yerine getirdiğinizde, vaat edileni alacaksınız ve bu vaat edilen şey de O’nun büyük ve sonsuz ödülüdür (İbraniler 10:35-36). Sonsuzlukla kıyaslandığında, bu yaşamın zorlukları uzun sürmeyecektir ve “dayanmakla canlarınızı kazanacaksınız” (Luka 21:19).

Pes etmeyin.

Yazar: JON BLOOM

Bir yanıt yazın