Yararlı Linkler

TV Kanalı

SAT-7 TÜRK, yayın yaptığı bölgelerde yaşayan Hristiyan nüfusun inançları hakkında bilgilendirilmesi, ortak bir dil ve anlayışla kendilerini ifade edebilmesi hedefiyle faaliyet yürütür.

Kutsal Kitap ve Hristiyanlık ile ilgili basılı tüm yayınları Kitab-ı Mukaddes Şirketi’nden temin edebilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük Hristiyanlık bilgi platformu. Hristiyanlık hakkında sorularınız varsa veya ücretsiz İncil isterseniz bu web siteyi inceleyebilirsiniz.

 

Shema Media Group ve Kanal Hayat ortaklığında yürütülen Hristiyan gençlik Youtube kanalıdır.

 

Radio Shema’nın diğer bir misyonu ise renkliliğin, çok sesliliğin, farklı inanç ve düşüncelerin savunucusu olmaktır. Her yaş gurubundan, her kesimden insanın dinlemekten zevk aldığı Radio Shema, sizin yaşamınızda da bir fark yaratacaktır.

 

Ücretsiz Sesli Kitapların ve Podcastlerin yer aldığı harika bir telefon uygulaması. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı hemen indirip sesli kitapları dinlemeye başlayabilirsiniz.

 

RadyoMaranata.com bir internet radyosudur. Hristiyan inancına mensup dinleyicilerin yanı sıra Hristiyan inancını merak edenlerin de zevkle takip edeceği zengin bir dinleyici kitlesine hitap eder.

 

Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil) bölümlerinin tamamını ücretsiz okuyabilirsiniz. Eğer Kutsal Kitap’da belirli bir bölüm veya ayet üzerine çalışma yapıyorsanız okuduğunuz bölümlerin çevirilerini Türkçe, İngilizce, İbranice, Grekçe ve Latince dillerindeki çeviriler ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Kanal Hayat Televizyonu 15 Mart 2007 tarihinde yayın hayatına başlamış olup, dinsel içerikli (Hristiyan) bir kanaldır.

 

Hardal Tanesi Pastör Vahan İSAOĞLU sunumu ile, hikayeler anlatan, şarkılar çalan, biraz felsefe biraz bilim biraz sanat biraz her şey ama aslında Tanrı’dan bahseden bir youtube kanalı!

www.www.uyanisgencligi.com

Anasayfa » Nasıl Tövbe Edilir?

Nasıl Tövbe Edilir?

120 kez okundu.

“Günahlarımızı itiraf edersek, güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır. (1. Yuhanna 1:9)

Değersiz bir insan olduğunuz konusunda muğlak, kötü bir hisse kapılmak, günahınıza ikna olmakla aynı şey değildir. Çürümüş hissetmek, tövbeyle aynı şey değildir.

Bu sabah dua etmeye başladım ve kendimi evrenin Yaratıcısı’yla konuşmaya hiç layık bulmadım. Bir tür muğlak değersizlik hissine kapıldım. Bunu Tanrı’ya da açıkladım. Peki sonra?

Günahlarımın detayına inene dek hiçbir şey değişmedi. Değersizlik hissi, eğer bu hisler sizi günahlarınıza detaylarıyla ikna ediyorsa, faydalı olabilir. Ancak belli belirsiz bir şekilde kötü insan olduğunuzu hissetmek, genellikle pek faydalı değildir.

Değersizlik sisi dağılarak, önünüzde duran karanlık itaatsizlik sütunlarına dönüşmelidir. Böylece onlara nişan alabilir, tövbe edebilir, bağışlama dileyebilir ve Müjde bazukanızla bu sütunları hedef alıp onları uçurabilirsiniz. Ben de sıklıkla çiğnediğim buyrukları kendime hatırlatmaya başladım.

Aklıma gelenler şunlardı:

  • Tanrı’nın Rab’bi bütün yüreğinle, bütün canına, bütün aklında ve bütün gücünle sev. %95 değil, %100 sev. (Matta 22:37)
  • Komşunu kendin gibi sev. Bir şeylerin kendin için iyi gitmesine ne kadar istekliysen, onun iyiliği için de öyle istekli ol. (Matta 22:39)
  • Her şey söylenmeden ve çekişmeden yap. Ne içsel ne de dışsal anlamda. (Filipililer 2:14)
  • Bütün kaygılarını O’na yükle. Öyle ki, artık bu kaygıların altında ezilmeyesin. (1. Petrus 5:7)
  • Başkalarına, özellikle de yakınlarınıza, yalnızca lütuf olacak şeyleri konuşun. (Efesliler 4:29)
  • Zamanı en iyi şekilde değerlendirin. Dakikaları boşa geçirmeyin ve oyalanmayın. (Efesliler 5:16)

Kendime verdiğim büyük kutsallık süsleri buraya kadarmış! Bitmişim ben.

Belli belirsiz değersizlik hislerinden daha da kötüsü var. Artık düşman ortada. Günahlar apaçık belli. Saklandıkları yerden çıktılar. Gözlerinin içine bakıyorum. Değersiz hissedişime ağlamıyorum. Apaçık ortada olan buyruklarına uymadığım için Mesih’ten özür diliyorum.

Yüreğim kırık ve günahıma öfkeliyim. Onu öldürmek istiyorum, kendimi değil. İntihar düşüncesine sahip değilim. Bir günah düşmanı ve günah katiliyim. (“Bedenin dünyasal eğilimlerini öldürün”, Koloseliler 3:5; “Bedenin kötü işlerini Ruh’la öldürürseniz yaşayacaksınız”, Romalılar 8:13). Yaşamak istiyorum. İşte bu yüzden de katilim; günahımın katiliyim!

Bu çatışmanın içerisinde, şu vaadi duyuyorum: “Günahlarımızı itiraf edersek, güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır” (1. Yuhanna 1:9). Sonrasındaysa içimde esenlik doğuyor.

Şimdiyse dua tekrardan mümkün, doğru ve güçlü geliyor.

Yazar: JOHN PIPER

Bu makaleyi sesli olarak buradan dinleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın