Yararlı Linkler

TV Kanalı

SAT-7 TÜRK, yayın yaptığı bölgelerde yaşayan Hristiyan nüfusun inançları hakkında bilgilendirilmesi, ortak bir dil ve anlayışla kendilerini ifade edebilmesi hedefiyle faaliyet yürütür.

Kutsal Kitap ve Hristiyanlık ile ilgili basılı tüm yayınları Kitab-ı Mukaddes Şirketi’nden temin edebilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük Hristiyanlık bilgi platformu. Hristiyanlık hakkında sorularınız varsa veya ücretsiz İncil isterseniz bu web siteyi inceleyebilirsiniz.

 

Shema Media Group ve Kanal Hayat ortaklığında yürütülen Hristiyan gençlik Youtube kanalıdır.

 

Radio Shema’nın diğer bir misyonu ise renkliliğin, çok sesliliğin, farklı inanç ve düşüncelerin savunucusu olmaktır. Her yaş gurubundan, her kesimden insanın dinlemekten zevk aldığı Radio Shema, sizin yaşamınızda da bir fark yaratacaktır.

 

Ücretsiz Sesli Kitapların ve Podcastlerin yer aldığı harika bir telefon uygulaması. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı hemen indirip sesli kitapları dinlemeye başlayabilirsiniz.

 

RadyoMaranata.com bir internet radyosudur. Hristiyan inancına mensup dinleyicilerin yanı sıra Hristiyan inancını merak edenlerin de zevkle takip edeceği zengin bir dinleyici kitlesine hitap eder.

 

Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil) bölümlerinin tamamını ücretsiz okuyabilirsiniz. Eğer Kutsal Kitap’da belirli bir bölüm veya ayet üzerine çalışma yapıyorsanız okuduğunuz bölümlerin çevirilerini Türkçe, İngilizce, İbranice, Grekçe ve Latince dillerindeki çeviriler ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Kanal Hayat Televizyonu 15 Mart 2007 tarihinde yayın hayatına başlamış olup, dinsel içerikli (Hristiyan) bir kanaldır.

 

Hardal Tanesi Pastör Vahan İSAOĞLU sunumu ile, hikayeler anlatan, şarkılar çalan, biraz felsefe biraz bilim biraz sanat biraz her şey ama aslında Tanrı’dan bahseden bir youtube kanalı!

www.www.uyanisgencligi.com

Anasayfa » İsa Ağıt Yakıyor

İsa Ağıt Yakıyor

146 kez okundu.

“Ey Yeruşalim! Peygamberleri öldüren, kendisine gönderilenleri taşlayan Yeruşalim! Tavuğun civcivlerini kanatları altına topladığı gibi ben de kaç kez senin çocuklarını toplamak istedim, ama siz istemediniz!” (Luk. 13:34)

Ağıt mezmurlarını düşünürüz ama İsa’nın ağıtını pek sık düşünmeyiz. Luka 13, Luka 19 ve Matta 23’te, İsa Yeruşalim için ağıt yakıyor. Kaybolan oğlu için ağıt yakan bir ebeveyn gibi, İsa da kaybolan İsrail için ağıt yakıyor. Sevdiğini kaybeden herkes, kendisini İsa’nın ağlayışla yaktığı ağıtla ve yoldan çıkmış çocuklarına sürekli hizmet edişiyle özdeşleştirebilir.

Luka 13:33, İsa’nın ağıtı için son derece kişisel bağlamı oluşturuyor: “Yine de bugün, yarın ve öbür gün yoluma devam etmeliyim. Çünkü bir peygamberin Yeruşalim’in dışında ölmesi düşünülemez!” Kötü ve kaybolmuş Yeruşalim, sadece diğer peygamberleri öldürmekle kalmıyor. İsa, Yeruşalim’de öldürülen peygamberlerin en önemlisi olacaktır.

Müjde’yi Merkez Alan Ağıt

Buna rağmen İsa, kendisini öldürecek olanlar için ağıt yakıyor! Bu hayal gücünün ötesindedir. Sizi en çok yaralamış insanı düşünün. Belki sizi haksız yere kovmuş olan patrondur veya size zalimce iftira atmış “dostunuzdur.” Belki size ihanet eden eşinizdir. Belki sizi cinsel, fiziksel ve duygusal olarak taciz eden kişidir. Ya da İsa’ya olduğu gibi, belki de kalbinizi sınırsızca kıran kayıp bir oğuldur. Kendi acımız için ağıt yakmak genel olarak kolaydır. Oysa İsa, onların günahı, uzaklığı, yitikliği için ağıt yakıyor. Bu, Müjde’yi merkez alan ağıttır.

İsa Mesih, Yuhanna 11:35’te Lazar için ağladı. Luka 19:41’de, Yeruşalim’e yaklaşıp kenti görünce ağladı. Peygamberleri öldüren bir kent için neden ağlanır ki? İsa ağlayarak şöyle dedi: “Keşke bugün sen de esenliğe giden yolu bilseydin” (Luk. 19:42). İsa, Baba’nın kayıp çocuklarını barıştırmaya geldi. Ancak Luka 15’teki kaybolan oğul gibi, İsrail’in kayıp çocukları da diri suların kaynağı olan Tanrı yerine sürekli dünyanın çatlak sarnıçlarını seçtiler. Bu nedenle, bugünkü ruhsal okumanın anahtar ağıtı şöyledir: “Tavuğun civcivlerini kanatları altına topladığı gibi ben de kaç
kez senin çocuklarını toplamak istedim, ama siz istemediniz!” (Luk 13:34).

İsa bu barıştırma görevinin kolay olmasını beklemiyordu. Bir tavuğun civcivlerini toplamasına hiç tanık oldunuz mu? Kedileri toplamak gibidir! Ancak İsa kaybolan çocukları ısrarla takip eder: “Kaç kez senin çocuklarını toplamak istedim…”

İsa’ya Benzer Olmak

Kaybolan çocuk eve döndüğünde, onunla ilgilenmek ve sevinç gözyaşlarına boğulmak kolaydır. Ancak kaybolan çocuk her türlü barıştırma gayretine karşı koyduğu sürece onunla ilgilenmeye ve ona hizmet etmeye devam etmek hiç de kolay değildir.

Bizler acılarımızda İsa’ya benzer olabilir miyiz? Kalbimizi kıran ve kederimize neden olanlara ağıt yakıp ağlayarak, onlarla ilgilenip dua ederek hizmet edebilir miyiz?

Düşünün: Kim sizde derin yaralar açtı? Yirmi gün süresince sizi yas tutmanız için teşvik edip kederlenmenize fırsat verdim. Bugün sizi yaralayan insanlar için ağıt yakmaya teşvik ediyorum. Kedere neden olan kişi için bugünkü ağıt mezmurunuz (kaybınız için değil, diğer kişinin kaybolmuş hali için bir şefkat mezmuru) nasıl olurdu?

Düşünün: Tanrı’nın Ruhu, hayatınızda kedere neden olan kişi için hangi duaları sunmanız için harekete geçiriyor?

Yazar: BOB KELLEMEN

Bir yanıt yazın