Yararlı Linkler

TV Kanalı

SAT-7 TÜRK, yayın yaptığı bölgelerde yaşayan Hristiyan nüfusun inançları hakkında bilgilendirilmesi, ortak bir dil ve anlayışla kendilerini ifade edebilmesi hedefiyle faaliyet yürütür.

Kutsal Kitap ve Hristiyanlık ile ilgili basılı tüm yayınları Kitab-ı Mukaddes Şirketi’nden temin edebilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük Hristiyanlık bilgi platformu. Hristiyanlık hakkında sorularınız varsa veya ücretsiz İncil isterseniz bu web siteyi inceleyebilirsiniz.

 

Shema Media Group ve Kanal Hayat ortaklığında yürütülen Hristiyan gençlik Youtube kanalıdır.

 

Radio Shema’nın diğer bir misyonu ise renkliliğin, çok sesliliğin, farklı inanç ve düşüncelerin savunucusu olmaktır. Her yaş gurubundan, her kesimden insanın dinlemekten zevk aldığı Radio Shema, sizin yaşamınızda da bir fark yaratacaktır.

 

Ücretsiz Sesli Kitapların ve Podcastlerin yer aldığı harika bir telefon uygulaması. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı hemen indirip sesli kitapları dinlemeye başlayabilirsiniz.

 

RadyoMaranata.com bir internet radyosudur. Hristiyan inancına mensup dinleyicilerin yanı sıra Hristiyan inancını merak edenlerin de zevkle takip edeceği zengin bir dinleyici kitlesine hitap eder.

 

Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil) bölümlerinin tamamını ücretsiz okuyabilirsiniz. Eğer Kutsal Kitap’da belirli bir bölüm veya ayet üzerine çalışma yapıyorsanız okuduğunuz bölümlerin çevirilerini Türkçe, İngilizce, İbranice, Grekçe ve Latince dillerindeki çeviriler ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Kanal Hayat Televizyonu 15 Mart 2007 tarihinde yayın hayatına başlamış olup, dinsel içerikli (Hristiyan) bir kanaldır.

 

Hardal Tanesi Pastör Vahan İSAOĞLU sunumu ile, hikayeler anlatan, şarkılar çalan, biraz felsefe biraz bilim biraz sanat biraz her şey ama aslında Tanrı’dan bahseden bir youtube kanalı!

www.www.uyanisgencligi.com

Anasayfa » En Özgür Sevgi

En Özgür Sevgi

132 kez okundu.

“Gökler de, göklerin gökleri de, yeryüzü ve içindeki her şey Tanrınız RAB’bindir. Öyleyken RAB atalarınızı sevdi, onlara bağlandı. Bugün olduğu gibi, onların soyu olan sizleri bütün halkların arasından seçti.” (Yasa’nın Tekrarı 10:14-15)

Tanrı’nın seçen sevgisi –kendine bir halk seçerken gösterdiği sevgi– tümüyle özgür bir sevgidir. Bu sevgi, O’nun sınırsız bilgeliğiyle yönlendirilen engin mutluluğunun, lütufla dışarı taşmasıdır.

Yasa’nın Tekrarı 10:14-15, Tanrı’nın İsrail’i dünyadaki tüm uluslar arasından seçerken duyduğu memnuniyeti betimlemektedir. İki şeye dikkat edin.

İlk olarak, 14 ve 15. ayetler arasındaki zıtlığa bakın. Niçin Musa, İsrail’in seçilmesini Tanrı’nın tüm evrene hakim olduğu gerçeğinin karşısında sunmaktadır? Niçin Musa 14. ayette, “Göklerde ve yeryüzündeki her şey Tanrı’ya aittir” derken, sonrasında 15. ayette, “Öyleyken, O kendi halkı olarak sizi seçti” demektedir?

Buradaki amaç, Tanrı’nın bu halkı seçmekten başka bir çaresi olmadığına ilişkin düşünceleri –seçimini sınırlayan şeyler olduğuna ve kendisinin yaptığı seçime zorlandığını öne süren düşünceleri– ortadan kaldırmakmış gibi görünüyor. Amaç, Tanrı’nın kendisi için bir halka sahip olabileceği ancak bundan başka bir şey yapamayacağını öne süren putperest fikri yıkmaktır.

Gerçek şu ki, Yahve tek gerçek Tanrı’dır. Evrendeki her şeyin sahibidir ve istediği herhangi bir insan grubunu kendi özel mülkü altına alma hakkına ve yetkisine sahiptir.

Böylece, İsrail için harika ve telaffuzu zor olan gerçek, Tanrı’nın onları seçmiş olmasıdır. Seçmek zorunda değildi. Kendi kurtuluş tasarısı için dünya üzerindeki herhangi bir insan grubunu seçme hakkına ve ayrıcalığına tamamıyla sahipti. Ya da isterse, tüm insanları seçerdi. Ya da hiç kimseyi seçmezdi.

Bu nedenle, kendisini “onların Tanrısı” olarak adlandırdığında, kastettiği şey kendisinin Mısır’ın ya da Kenan’ın ilahlarıyla aynı kulvarda olduğu değildir. Tanrı, o ilahların ve bu ilahların halklarının sahibidir. Dilese, kendi amaçlarını gerçekleştirmek için tamamıyla farklı bir insan grubunu da seçebilirdi.

14 ve 15. ayetleri bir araya getirmedeki amaç, Tanrı’nın özgürlüğünü, evrensel haklarını ve yetkisini vurgulamaktır.

İkinci olarak fark etmemiz gereken şey (15. ayette), Tanrı’nın kendi her şeye egemen özgürlüğünü, onların atalarını sevmek ve onlara bağlanmak yönünde kullanmasıdır. “RAB atalarınızı sevdi, onlara bağlandı.” O, özgürce onların atalarını sevmekten zevk almayı seçti.

Tanrı’nın İsrail’in atalarına olan sevgisi özgür ve merhamet dolu bir sevgiydi ve ataların nasıl bir Yahudi olduklarına ya da erdemlerine bağlı değildi.

Bu bizim için bir derstir. Mesih’e inanan bizler için, Tanrı da bizi aynı şekilde özgürce seçmiştir. Bunu bizde bulunan herhangi bir şey dolayı değil, yalnızca yapmaktan zevk duyduğu için yapmıştır.

Yazar: JOHN PIPER

Bu makaleyi sesli olarak buradan dinleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın