Yararlı Linkler

TV Kanalı

SAT-7 TÜRK, yayın yaptığı bölgelerde yaşayan Hristiyan nüfusun inançları hakkında bilgilendirilmesi, ortak bir dil ve anlayışla kendilerini ifade edebilmesi hedefiyle faaliyet yürütür.

Kutsal Kitap ve Hristiyanlık ile ilgili basılı tüm yayınları Kitab-ı Mukaddes Şirketi’nden temin edebilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük Hristiyanlık bilgi platformu. Hristiyanlık hakkında sorularınız varsa veya ücretsiz İncil isterseniz bu web siteyi inceleyebilirsiniz.

 

Shema Media Group ve Kanal Hayat ortaklığında yürütülen Hristiyan gençlik Youtube kanalıdır.

 

Radio Shema’nın diğer bir misyonu ise renkliliğin, çok sesliliğin, farklı inanç ve düşüncelerin savunucusu olmaktır. Her yaş gurubundan, her kesimden insanın dinlemekten zevk aldığı Radio Shema, sizin yaşamınızda da bir fark yaratacaktır.

 

Ücretsiz Sesli Kitapların ve Podcastlerin yer aldığı harika bir telefon uygulaması. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı hemen indirip sesli kitapları dinlemeye başlayabilirsiniz.

 

RadyoMaranata.com bir internet radyosudur. Hristiyan inancına mensup dinleyicilerin yanı sıra Hristiyan inancını merak edenlerin de zevkle takip edeceği zengin bir dinleyici kitlesine hitap eder.

 

Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil) bölümlerinin tamamını ücretsiz okuyabilirsiniz. Eğer Kutsal Kitap’da belirli bir bölüm veya ayet üzerine çalışma yapıyorsanız okuduğunuz bölümlerin çevirilerini Türkçe, İngilizce, İbranice, Grekçe ve Latince dillerindeki çeviriler ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Kanal Hayat Televizyonu 15 Mart 2007 tarihinde yayın hayatına başlamış olup, dinsel içerikli (Hristiyan) bir kanaldır.

 

Hardal Tanesi Pastör Vahan İSAOĞLU sunumu ile, hikayeler anlatan, şarkılar çalan, biraz felsefe biraz bilim biraz sanat biraz her şey ama aslında Tanrı’dan bahseden bir youtube kanalı!

www.www.uyanisgencligi.com

Anasayfa » İlişkileri Geliştirmek

İlişkileri Geliştirmek

170 kez okundu.

Yıkıma götüren dostlar vardır ama öyle dost var ki, kardeşten yakındır insana. (Özd.18.24)

Matt bana şöyle yakındı: “Diğer erkeklerin hayatlarında gerçekten neler olduğunu bana anlatmalarını sağlayamıyorum. Spordan ya da işten söz ediyoruz ama ne zaman daha derine inmeye çalışsam duvara çarpıyorum.” Matt yalnız değildir. İlişkilerinde derinlik olmadığından yakınan çok sayıda insanla konuştum. Kendilerini yalnız hissediyorlar çünkü acılarının ve savaşlarının derinliğini bilecek yakınlıkta kimseleri yok.

Birçok kişi pazar sabahı mutlu bir yüzle ortaya çıkmada başarılıdır. Hristiyanlar maske takmada ustadır. “Nasılsın?” diye sorarsınız. Arkadaşınız (neredeyse otomatik olarak) “İyiyim, sen nasılsın?” diye karşılık verir. Ancak arkadaşınız maskeyi çıkarıp “İşimde bocalıyorum, baş ağrılarım geçmek bilmiyor ve kuşkuyla mücadele ediyorum. Zor bir hafta oldu” dese, şoka uğrardınız, öyle değil mi? Böyle yontulmamış bir dürüstlük karşısında ne yapacağınızı bilemezdiniz.

Süleyman’ın Özdeyişleri 18:24’te Kral Süleyman, bir kişinin birçok dosta sahip olmasına rağmen yine de yıkıma uğrayabileceğini söylüyor. Zor gününüzde yanınızda olan bir kişi yoksa, dostlarınızın sayısı fark etmez. Akrabaların birbirlerine gösterdiği bağlılığı düşünün. Sıkça söylendiği gibi, “Aile her şeyden önce gelir.” Şimdi size kan kardeşinizden daha sadık olan bir arkadaş hayal edin. Süleyman’ın övdüğü dostluğun niteliği işte budur.

Kardeşten yakın dost

Böyle önemli bir dostluk derinlik içerir; bu dost “kardeşten yakındır insana.” Eğer kardeşiniz size bağlıysa, bu dostun bağlılığı ne denli büyük olur! Kardeşiniz size karşı dürüstse, bu dostun şeffaflığı ne denli büyük olur! Kardeşiniz sizi seviyorsa, bu dostunuzun iyiliği ne denli büyük olur!

Bu dostluk dayanıklılık içerir; bu dost zor günlerinizde yanınızdadır. Bir kardeş uzakta yaşıyor olabilir. O zaman zor gününüzde size kim yardım edecek? Yanınızdaki dostunuz (Özd. 27:10).

Böyle bir dostluğun tatlılığı, dünyasal konfordan ya da iyi öğütten daha iyidir (Özd. 27:9). Birkaç nitelikli dostluk, bol sayıda sığ ilişkiden daha değerlidir. Önemli olan dostlarınızın niceliği değil, niteliğidir.

Elbette dostların en büyüğü Mesih’tir. Kurtarıcımız ve Rabbimiz olan Mesih, bizi dostları olarak nitelemiştir (Yu. 15:12-15). Mesih’in dediği gibi, en büyük sevgi eylemi dostlarınız uğruna canınızdan vazgeçmektir. Mesih günahkârlar için tam olarak böyle yapmıştır.

Düşünün: Mesih’le ilişkiniz nasıl gidiyor? İsa, kendisinin buyruklarına uyduğunuz taktirde sevgisinde kalacağınızı ve dostu olacağınızı söyledi (Yu. 15:10, 14). Mesih’e yakın olmak ve O’nun egemenliği adına meyve vermek için Tanrı Sözü’ne itaatiniz nasıl gelişebilir (Yu. 15:16)?

Düşünün: Başkalarını eleştirmek kolaydır ama kalıcı ve derin ilişkiler kurmanın yolu öncelikle kendinizi sınamaktır. Dostlarınıza olan bağlılığınız, dürüstlüğünüz ve sevginiz ne durumdadır?

Harekete Geçin: Pratik adımlar atarak ilişkinizi geliştirebileceğiniz en az bir dostu düşünebilir misiniz? Bu konuyla ilgili iki öneri: (1) Alçakgönüllülük gösteren bir kişi başkalarında da alçakgönüllülüğü meydana çıkarır. Dolayısıyla maskenizi çıkarın, dostunuzla dürüstçe paylaşımda bulunun ve neler olacağına bakın. (2) Dostunuza kasıtlı iyilik yapın. Yalnız sade ya da kolay bir şey olmasın. Sizin için bedeli yüksek ve dostunuz için büyük yararı dokunan bir şey olsun.

Yazar: DEEPAK REJU

Bir yanıt yazın