Yararlı Linkler

TV Kanalı

SAT-7 TÜRK, yayın yaptığı bölgelerde yaşayan Hristiyan nüfusun inançları hakkında bilgilendirilmesi, ortak bir dil ve anlayışla kendilerini ifade edebilmesi hedefiyle faaliyet yürütür.

Kutsal Kitap ve Hristiyanlık ile ilgili basılı tüm yayınları Kitab-ı Mukaddes Şirketi’nden temin edebilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük Hristiyanlık bilgi platformu. Hristiyanlık hakkında sorularınız varsa veya ücretsiz İncil isterseniz bu web siteyi inceleyebilirsiniz.

 

Shema Media Group ve Kanal Hayat ortaklığında yürütülen Hristiyan gençlik Youtube kanalıdır.

 

Radio Shema’nın diğer bir misyonu ise renkliliğin, çok sesliliğin, farklı inanç ve düşüncelerin savunucusu olmaktır. Her yaş gurubundan, her kesimden insanın dinlemekten zevk aldığı Radio Shema, sizin yaşamınızda da bir fark yaratacaktır.

 

Ücretsiz Sesli Kitapların ve Podcastlerin yer aldığı harika bir telefon uygulaması. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı hemen indirip sesli kitapları dinlemeye başlayabilirsiniz.

 

RadyoMaranata.com bir internet radyosudur. Hristiyan inancına mensup dinleyicilerin yanı sıra Hristiyan inancını merak edenlerin de zevkle takip edeceği zengin bir dinleyici kitlesine hitap eder.

 

Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil) bölümlerinin tamamını ücretsiz okuyabilirsiniz. Eğer Kutsal Kitap’da belirli bir bölüm veya ayet üzerine çalışma yapıyorsanız okuduğunuz bölümlerin çevirilerini Türkçe, İngilizce, İbranice, Grekçe ve Latince dillerindeki çeviriler ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Kanal Hayat Televizyonu 15 Mart 2007 tarihinde yayın hayatına başlamış olup, dinsel içerikli (Hristiyan) bir kanaldır.

 

Hardal Tanesi Pastör Vahan İSAOĞLU sunumu ile, hikayeler anlatan, şarkılar çalan, biraz felsefe biraz bilim biraz sanat biraz her şey ama aslında Tanrı’dan bahseden bir youtube kanalı!

www.www.uyanisgencligi.com

Anasayfa » Yaratan Buyruk

Yaratan Buyruk

129 kez okundu.

Çünkü görünen her şey ışıktır. Bunun için şöyle deniyor: “Uyan, ey uyuyan! Ölümden diril! Mesih sana ışık saçacak.” (Efesliler 5:14)

İsa Lazar’a ölümden dirilmesini buyurduğunda, Lazar bu buyruğa nasıl itaat etti? Yuhanna 11:43 şöyle diyor: “[İsa] yüksek sesle, ‘Lazar, dışarı çık!’ diye bağırdı.” Bu, ölü bir adama verilen bir buyruktu. Bir sonraki ayet şöyle diyor: “Ölü, elleri ayakları sargılarla bağlı, yüzü peşkirle sarılmış olarak dışarı çıktı” (Yuhanna 11:44).

Lazar bunu nasıl yaptı? Ölü bir adam, tekrardan yaşama dönme buyruğuna nasıl itaat eder? Cevap şöyle görünüyor: Bu buyruk, yaşam yaratma gücüne sahip bir buyruktur. Bu buyruğa itaat etmek, yaşayan insanların yaptığı şeyi yapmak demektir. Bu muazzam öneme sahiptir. Tanrı’nın “Ölümden diril!” buyruğu, içerisinde ona itaat etmemiz için ihtiyaç duyduğumuz gücü de barındırmaktadır. Bu buyruğa, o yaşamı yaratarak itaat etmeyiz. Yaşayan insanların yaptığı şeyi yaparak itaat ederiz. Lazar dışarı çıktı. Dirildi. İsa’ya yürüdü.

Tanrı’nın çağrısı yaşam yaratır

Bizler çağrının yarattığı şeyin gücüyle yanıt vermekteyiz. Efesliler 5:14’te, Pavlus şöyle der: “Uyan, ey uyuyan! Ölümden diril! Mesih sana ışık saçacak.” Uykudan uyanma buyruğuna nasıl itaat edersiniz? Eğer evinize zehirli karbonmonoksit dolarsa ve biri size, “Uyan! Kurtar kendini! Dışarı çık!” diye bağırırsa, buna uyanarak itaat etmezsiniz. Yüksek sesli, güçlü buyruğun kendisi sizi uyandırır. Uyanık olan insanlar tehlike anında ne yapıyorsa, siz de onu yaparak itaat edersiniz. Ayağa kalkarsınız ve evden çıkarsınız. Çağrı, uyanışı yaratır.

Çağrının yarattığı şeyin gücüyle yanıt verirsiniz ve bu durumda da bu şey, uyanık olmaktır.

Kutsal Kitap’ın yeniden doğuşa ilişkin paradoksal sözlerinin, yani yeni yürekler edinmemiz gerektiği ancak yeni yüreği yaratanın Tanrı olduğu gerçeğinin arkasındaki açıklamanın bu olduğunu düşünüyorum. Örneğin:

Yasa’nın Tekrarı 10:16: “Yüreklerinizi RAB’be adayın!”

Yasa’nın Tekrarı 30:6: “[O] sizin ve çocuklarınızın yüreğini değiştirecek.”

Hezekiel 18:31: “Yeni bir yürek, yeni bir ruh edinin!”

Hezekiel 36:26: “Size yeni bir yürek verecek, içinize yeni bir ruh koyacağım.”

Yuhanna 3:7: “Yeniden doğmalısınız.”

1. Petrus 1:3: “O büyük merhametiyle yeniden doğmamızı sağladı.”

Doğma buyruğuna itaat etmenin yolu, ilk olarak bize ilahi bir şekilde verilen yaşam ve nefes armağanını tecrübe etmek ve sonrasında da yaşayan, nefes alan insanların yaptığı şeyi yapmak, yani Tanrı’ya iman, şükran ve sevgiyle haykırmaktır. Tanrı’nın buyruğu Kutsal Ruh’un yaratan ve Mesih’e döndüren gücüyle geldiğinde, yaşam verir. Biz de inanır, sevinç bulur ve itaat ederiz.

Yazar: JOHN PIPER

Bu makaleyi sesli olarak buradan dinleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın