Yararlı Linkler

TV Kanalı

SAT-7 TÜRK, yayın yaptığı bölgelerde yaşayan Hristiyan nüfusun inançları hakkında bilgilendirilmesi, ortak bir dil ve anlayışla kendilerini ifade edebilmesi hedefiyle faaliyet yürütür.

Kutsal Kitap ve Hristiyanlık ile ilgili basılı tüm yayınları Kitab-ı Mukaddes Şirketi’nden temin edebilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük Hristiyanlık bilgi platformu. Hristiyanlık hakkında sorularınız varsa veya ücretsiz İncil isterseniz bu web siteyi inceleyebilirsiniz.

 

Shema Media Group ve Kanal Hayat ortaklığında yürütülen Hristiyan gençlik Youtube kanalıdır.

 

Radio Shema’nın diğer bir misyonu ise renkliliğin, çok sesliliğin, farklı inanç ve düşüncelerin savunucusu olmaktır. Her yaş gurubundan, her kesimden insanın dinlemekten zevk aldığı Radio Shema, sizin yaşamınızda da bir fark yaratacaktır.

 

Ücretsiz Sesli Kitapların ve Podcastlerin yer aldığı harika bir telefon uygulaması. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı hemen indirip sesli kitapları dinlemeye başlayabilirsiniz.

 

RadyoMaranata.com bir internet radyosudur. Hristiyan inancına mensup dinleyicilerin yanı sıra Hristiyan inancını merak edenlerin de zevkle takip edeceği zengin bir dinleyici kitlesine hitap eder.

 

Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil) bölümlerinin tamamını ücretsiz okuyabilirsiniz. Eğer Kutsal Kitap’da belirli bir bölüm veya ayet üzerine çalışma yapıyorsanız okuduğunuz bölümlerin çevirilerini Türkçe, İngilizce, İbranice, Grekçe ve Latince dillerindeki çeviriler ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Kanal Hayat Televizyonu 15 Mart 2007 tarihinde yayın hayatına başlamış olup, dinsel içerikli (Hristiyan) bir kanaldır.

 

Hardal Tanesi Pastör Vahan İSAOĞLU sunumu ile, hikayeler anlatan, şarkılar çalan, biraz felsefe biraz bilim biraz sanat biraz her şey ama aslında Tanrı’dan bahseden bir youtube kanalı!

www.www.uyanisgencligi.com

Anasayfa » Tanrı’yı Oynamak

Tanrı’yı Oynamak

165 kez okundu.

Kardeşlerim, birbirinizi yermeyin. Kardeşini yeren ya da yargılayan kişi, Yasa’yı yermiş ve yargılamış olur. Yasa’yı yargılarsan, Yasa’nın uygulayıcısı değil, yargılayıcısı olursun. Oysa tek Yasa koyucu, tek Yargıç vardır; kurtarmaya da mahvetmeye de gücü yeten O’dur. Ya komşusunu yargılayan sen, kim oluyorsun? (Yak. 4:11–12)

Bugünkü metin, günahlı öfke hakkında keskin ve düşündürücü bir gerçeği açıklıyor: Özellikle öfkemizi bir kişiye iftira atarak ifade ediyorsak, Tanrı olmaya çalışıyoruz demektir.

Bir anlamda günahın her türlüsü Tanrı’yı oynamayı içerir. İlk günah- lı eylem, Adem ve Havva’nın Tanrı gibi olma arzularından kaynaklandı (bkz. Yar. 3:1-6). Cinayet Tanrı’nın hayat verme ve alma hakkını gasp eder. Hırsızlık, Tanrı’nın zenginliği kendi isteğine göre dağıtma hakkına el ko- yar. Cinsel günah, bedenlerimizi nasıl kullanmamız gerektiğini Tanrı’nın belirleme hakkına kafa tutar.

Peki ya öfke? Öfke, yargılayıcı tutumun bir biçimi olarak (algılanan kö- tülük karşısında olumsuz ahlaksal bir yargıda bulunmak) Tanrı’nın yargı- lama hakkını gasp etmektir.

Size yönelik öfkem, sizin nasıl hareket etmeniz gerektiğine dair zihnimde yasalar koymamla başlar.

  • Benim telefonuma, e–postama ya da mesajıma güneş batmadan cevap verilecek.
  • Her pazar beni kilise üyelerine yakışan şekilde selamlayacaksın.
  • Hepsinden önemlisi, beni bütün yüreğinle, canınla, zihninle ve gücün- le, yani ben nasıl sevilmek istiyorsam, öyle seveceksin.

Sana taleplerimi bildirebilirim ya da bildirmeyebilirim. Ama benim yasamı çiğnersen, bunu bir yere not ederim. Suçunu sana bildirmek ya da kanıtlarımı açıklamak zorunda değilim. Her şekilde, senin aleyhinde hareket edecek esas tanık da baş savcı da benim. Hâkim de icra memuru da infaz memuru da benim. İşte böyle tokmağımı vurur, hükmümü ilan eder, cezanı keser ve adaletimi icra ederim.

Tabii ki sen bunun farkında olmayabilirsin ama her şekilde benim gazabımın altındasın.

Yasa Koyucu ve Yargıç

Elbette burada tanımladığım her rol, sadece Tanrı’ya aittir. “Tek bir Yasa Koyucu, tek bir Yargıç vardır.” “Kurtarmaya da mahvetmeye de gücü yeten” yalnızca ve yalnızca O’dur. Günahlı öfkeye kapıldığımda, Tanrı’yı oynuyorum demektir.

Tövbe neye benzemektedir? İnsanların üzerine yığdığınız kanunları kaldırın. Suçlamaları düşürün. Kişinin suçlarını Hristiyan sevgisinin örtüsüyle örtün. Bunları hesap defterinizden silin. Tokmağınızı bırakın, hâkim kürsünüzden inin ve cübbenizi çıkartın. O kişiyi cezalandırmayı reddedin. Bunun yerine, onu Mesih’e benzer sevgiyle sevin.

Tek Yasa Koyucu ve tek Yargıç olan Tanrı, kendi rolünden istifa etmemiş ve sizi de vekili olarak atamamıştır.

Düşünün: Öfkeyle hareket ettiğinizde hangi şekillerde Tanrı gibi davranıyorsunuz? Ailenizi, dostlarınızı, çalışma arkadaşlarınızı ya da kilise üyelerinizi yargılayabilmek için hangi şekillerde O’nu tahtından indirdiniz?

Düşünün: Ne kadar sıklıkla başkalarının nasıl davranması gerektiğine dair aklınızda yasa koyuyorsunuz? Hangi şekillerde onları sessizce suçluyor, çiğnedikleri yasaları kaydediyor, zihninizde davanızı sürdürüyor ve çabucak hüküm veriyorsunuz?

Harekete Geçin: Öfkeli olduğunuz kişileri tanımlayın ve Rab’bin huzurunda hemen duayla tövbe edin. Tanrıcılık oyununu bırakın, öfkelendiğiniz kişileri O’nun eline teslim edin ve onları Mesih’in sevgisine benzer bir sevgiyle sevin.

Yazar: ROBERT D. JONES

Bir yanıt yazın